Se ti dogaja, da določene naloge na tvojem to-do seznamu ostajajo tam dolgo in dolgo časa? Da veš, da so pomembne, pa z njimi odlašaš in odlašaš?
Namesto, da se fokusiraš na neprijetna čustva, te vabim, da se radovedno vprašaš, kaj bi lahko bil razlog za tvoje odlašanje.
Štirje najpogostejši razlogi, zakaj ljudje odlašamo, so naslednji:
1. Odlašaš, ker ti je naloga težka.
Odlašaš, ker ti naloga trenutno predstavlja prevelik izziv. Razlog za to je lahko pomanjkanje veščin, pomanjkanje samozavesti, ali oboje.
Kako si lahko pomagaš?
Definiraj prvi korak in se vprašaj, kakšne veščine potrebuješ, da ga izvedeš. Kaj lahko narediš, da razviješ ravno dovolj veščin, da lahko začneš? Poznaš koga, ki te veščine že ima? Prosi ga za usmeritev.
2. Odlašaš, ker je tvoja naloga premalo definirana, ni jasna.
Ta vrsta odlašanja se velikokrat pojavi, ko na svoj to-do seznam namesto nalog zapišeš projekte. Možganom tako ni jasno, kaj točno morajo narediti, saj je možnih mnogo poti.
Kako si lahko pomagaš?
Jasno definiraj prvo nalogo, ki jo želiš narediti in določi tudi izid naloge – kako boš vedela, da je naloga končana?
3. Odlašaš, ker te je strah kaj bo, ko bo naloga končana
Kaj če nalogo sicer zaključiš a pri tem doživiš neuspeh? Strah pred neuspehom je še izrazitejši pri nalogah in projektih, ki so ti zares pomembni. Tvoji možgani te namreč želijo obvarovati, cona udobja pa predstavlja varen prostor. Tveganje je nevarno. Odlašanje je način, kako ostaneš v coni udobja, kjer se počutiš varno.
Kako si lahko pomagaš?
Svojo namero povej javno in se s tem zaveži k nalogi / cilju.
Lahko to pomeni, da javno naznaniš, kdaj boš organizirala delavnico v živo, da nadrejenemu sporočiš, kdaj boš imela pripravljeno poročilo, da se s prijateljico tedensko dobivata in delita svoje plane in uspehe.
Na tak način strah pred neuspehom preoblikuješ na način, da neuspeh predstavlja neuspešno dostavo naloge.
Odlašaš, ker ti je naloga dolgočasna.
Naravo same naloge boš zelo težko spremenila. Lahko pa spremeniš načine in okolje, kako se naloge lotiš, da k dolgočasnemu opravilu dodaš element zabave, poživitve. Poskušaj najti načine, kaj lahko narediš, da ti bo opravljanje naloge, ki je v osnovi dolgočasna, vsaj za odtenek prijetnejše.
To lahko pomeni, da si med čiščenjem stanovanja prižgeš najljubšo glasbo, da se učiš skupaj z drugimi, da si urediš pisalno mizo na način, da ti je tam delo prijetnejše, itn.
V kolikor ugotoviš, kaj je razlog tvojega odlašanja, lahko potem enostavno izbereš strategije, ki ti bodo pomagale k temu, da z nalogo začneš.