Stephen R. Covey v knjigi “First Things First” nadgradi svoja prejšnja spoznanja iz uspešnice “The 7 Habits of Highly Effective People”. Z osredotočenjem na pomen učinkovite uporabe časa uvaja koncept prioritizacije, ki ne temelji le na nujnosti opravil, temveč na njihovi pomembnosti. Covey predlaga premik od pritiska vsakodnevnih zahtev k iskanju globljega smisla in vrednot, ki resnično vodijo naše življenje. Ta knjiga je ključ do razumevanja, kako postaviti prave stvari na prvo mesto in tako oblikovati polnejše, zadovoljujoče in uravnoteženo življenje.

Podatki o knjigi:

Naslov knjige: First Thing First
Avtor: Stephen R. Covey
Leto izdaje: 1993
Št. strani: 384
Ocena GoodReads: 4.11
Prevod: /

Druga dela avtorja: The Seven Habits of Highly Effective People

Povzetek knjige

Če imamo kdaj občutek, da se življenje vrti kot ura – vedno hitreje in z vedno več opravili, ki čakajo na našo pozornost, Covey v svoji knjigi “First Things First” to miselnost obrne na glavo. Namesto da bi se kot po tekočem traku lotili vsake naloge, ki pride mimo, nas knjiga uči, da je potrebno stopiti korak nazaj in dobiti širšo sliko. Da moramo najprej ugotoviti, kaj nam je v življenju zares pomembno in to postaviti na prvo mesto. 

Kadar samo tekmujemo s časom, se nam namreč lahko hitro zgodi, da zgrešimo bistvo. V hitenju je težko opaziti, da so “nujne” naloge le hrup, ki nam preprečuje slišati tišje, a pomembnejše zadeve, ki lahko zapolnijo naš čas. Takšne trenutke lahko hitro zanemarimo, saj nikoli ne zgledajo nujni, a so prav ti ključni za našo dolgotrajno zadovoljstvo in dobro počutje. 

Avtor nas povabi v miselni eksperiment in sicer, kako bi se počutili, če bi lahko vse opravili 20% hitreje. Zveni zelo mamljivo, a avtor nam hitro pokaže, da to nikakor ne bi rešilo naših težav, ki jih imamo s produktivnostjo. Namesto tega nam predlaga, da se raje usmerimo na naš notranji kompas – na naše vrednote, načela in vest. Da se ne pustimo zapeljati s strani hitrosti, ampak se raje poglobimo v smisel. 

“When we talk about time management, it seems ridiculous to worry about speed before direction, about saving minutes when we may be wasting years.”

Covey v knjigi navaja, da je za kakovostno življenje bistveno to, da izpolnimo vse štiri temeljne človeške potrebe: telesno, mentalno, socialno in duhovno. Vsaka izmed temeljnih potreb predstavlja steber, ki podpira naše zadovoljstvo. Ko so stebri dobro postavljeni, smo v svojem centru in tako tudi avtentično krmarimo skozi vsak dan. Ko eden izmed stebrov postane majav, tudi mi ne bomo več v popolnem sozvočju z nami samimi. 

“Changing a planning tool or a method won’t create significant change in the results we’re getting in our lives—although the implied promise is that it will. It’s not a matter of controlling things more, better, or faster; it’s questioning the whole assumption of control.”

Kako se torej osredotočiti na pomembne stvari? Avtor pravi, da moramo najprej prepoznati, kaj te stvari sploh so. Ko jih prepoznamo, nam te prioritete lahko služijo kot svetilnik, ki nam pomaga pri naših velikih ali težjih odločitvah. 

Avtor poudarja, da so samo tisti cilji, ki so usklajeni z nami in temeljijo na naših vrednotah tisti, ki jih lahko zares dosežemo. Brez jasnih vrednot, načel in osebne misije bomo kot ladje brez kompasa – lahko plujemo a brez jasne smeri. 

Pri sprejemanju odločitev, sploh teh, ki odražajo naše dnevne naloge, je zelo pomembno, da imamo pogled tako od “blizu” kot od “daleč”. Da ti dve perspektivi kar najbolje uskladimo, si lahko pomagamo s tedenskim načrtovanjem. Poskrbeti moramo, da v naš urnik umestimo vse, kar nam je zares pomembno. 

Ko pride trenutek odločitve, je še toliko pomembneje, da imamo ozaveščena naše vrednote in naša načela. Na tak način se lahko odločimo v skladu s sabo in držimo integriteto. 

Avtor poudarja tudi, da je pomembna sestavina dolgoročnega zadovoljstva tudi ta, da je naš fokus na sodelovanju in pozitivni medsebojni odvisnosti namesto na tekmovanju in individualizmu.

“We settle for the illusion society sells us that meaning is in self-focus—self-esteem, self-development, self-improvement—it’s “what I want,” “let me do my own thing,” “I did it my way.” But the wisdom literature of thousands of years of history repeatedly validates the reality that the greatest fulfillment in improving ourselves comes in our empowerment to more effectively reach out and help others. Quality of life is inside-out. Meaning is in contribution, in living for something higher than self.”

Če želimo notranji miri, moramo svoje življenje graditi od pomembnih stvari k manj pomembnim stvarem. V kozarec moramo vedno najprej dati večje kamne, šele nato gramoz, pesek, mivko in na koncu vodo. 

Glavno sporočilo knjige vidim v tem, da poudarja, kako pomembno je, da se osredotočimo na prave stvari v življenju; da nujne stvari nadomestimo s pomembnimi in ves čas iščemo ravnovesje med našimi različnimi nalogami, vlogami in dolgoročnimi cilji.

Ko bomo postavili pravo stvar na prvo mesto, namesto da se obremenjujemo zgolj z nujnimi ali manjšimi stvarmi, bomo našli dolgoročno notranje ravnovesje in zadovoljstvo. 

Glavni koncepti knjige:

  • Polnega življenja ne bo prineslo to, kako hitro opravimo naloge, ampak to, da prave stvari naredimo najprej.
  • Namesto, da se osredotočamo na nujne zadeve, se osredotočajmo na zadeve, ki so nam pomembne.
  • Dosegli bomo tiste cilje, ki so usklajeni z našimi vrednotami, osebno misijo in načeli.
  • Tedensko planiranje je odlično orodje za usklajevanje dnevnih nalog in dolgoročnih ciljev.
  • Da lahko sprejmemo za nas prave odločitve, moramo na zadevo pogledati s prave perspektive in reagirati v skladu z našo integriteto.
  • Uspeh in zadovoljujoče življenje prineseta pozitivna soodvisnost in sodelovanje, ne pa neodvisnost in tekmovalnost.