Opažam, kako čedalje več govorimo o tem, kako pomembna je sprostitev, kako pomembno je, da si vzamemo čas za telovadbo, kako najti načine, da v naše življenje vnesemo več kvalitetnejše prehrane…
Včasih, na srečo vse pogosteje, govorimo še o načinih, kako se naučiti bolje komunicirati, o odnosih, čustvih, sočutni vzgoji…
Nihče pa ne govori o tem,
- kako pomembno je, kako naj se lotimo svojih nalog in obveznosti, da bomo maksimalno povečali verjetnost, da jih uspešno zaključimo, po možnosti s čim manj stresa in izgubljanja nepotrebnega časa in naše energije,
- kako se spoprijeti z informacijskim bum-om, ko smo na vsakem koraku bombardirani z ogromno količino informacij;
- kako iz pasivnega konzumiranja in opravljanja nalog priti v aktivno delovanje, v kreacijo in izražanja naših lastnih perspektiv,
- kako se učinkovito, brez stresa, spopasti z našimi omejujočimi navadami in prepričanji;
- kako zaupati vase pri sprejemanju odločitev, ko pa je na voljo nešteto možnosti
in
- kako imajo vse te stvari ogromen vpliv na nivo našega stresa, občutek preobremenjenosti, izgube fokusa, pomanjkanja samozavesti in nenehnega prevpraševanja, ali delamo prave, najbolj smiselne stvari ter da
- velikokrat vse te omenjene stvari dodajo k anksioznosti, pripeljejo do izgorelosti, do tega, da smo kot posamezniki manj zadovoljni s tem, kako živimo svoje življenje.
V družbi maksimalne produktivnosti…
V tem času, ko smo kot družba naravnani na maksimalno storilnost, ko se od nas pričakuje, da popolnoma zabrišemo meje med osebnim in poslovnim, in da smo ves čas dosegljivi,
se mi zdi ključnega pomena, da se začnemo pogovarjati o tem,
- kako pomembno je, da razmislimo o našem načinu delovanja, kako ob vsem tem kaosu poskrbeti za to, da ohranimo lahko glavo,
- da ne občutimo toliko stresa in tesnobe ob vseh gorah stvari, ki naj bi jih naredili, gorah informacij, ki naj bi jih predelali,
- ob vsem tem pa meli še čas za počitek, sprostitev, pa dobro in kvalitetno hrano, pa poštimane odnose, in še in še…
To, da začneš raziskovati načine “Kako?” in nato aktivno povečati svojo osebno učinkovitost, nikakor ni stvar zgolj vodilnih kadrov. To je pomembno in dandanes že kar esencialno za vsakega od nas, ki si želimo manj stresnega vsakdana.
Če te ta tema nagovori, če si želiš sprememb, si na pravem mestu!
S tabo delim oseben pogled na osebno učinkovitost, ki ga najlažje orišem z metaforo drevesa. 7 področij, ki vplivajo na tvojo osebno učinkovitost, so:
- Upravljanje z nalogami,
- upravljanje z lastnimi viri,
- upravljanje z znanjem,
- upravljanje s projekti,
- tvoja digitalna domačnost,
- tvoje vrednote in osebno poslanstvo
- in okolje, v katerem deluješ.
Krošnja drevesa je sestavljena iz štirih področij.
1. Upravljanje z nalogami
Na področju upravljanja z nalogami se ukvarjaš s tem, na kak način prepoznaš, opredeliš in dokončaš naloge, ki si si jih zadala. Ko omenim “upravljanje z nalogami”, večina ljudi pomisli na to-do seznam… Ni vsak to-do seznam dober ali učinkovit to-do seznam. Pomembno je, kako ga napišeš in kaj je na njem napisano.
Na tem področju se ukvarjaš, kako celostno in učinkovito popisati naloge in obveznosti, ki jih želiš narediti, kako te obveznosti in naloge sploh definiraš, kako jih prioritiziraš in navsezadnje tudi organiziraš na način, ki ti omogoča čim lažjo in učinkovitejšo izvedbo in zaključevanje zadanega. Z učinkovitim sistemom bo ne glede na zahtevnost obvez tvoja glava lahka; imaš zaupanje vase in svoje odločitve, ki si jih sprejela glede nalog.
Z uvedbo sprememb zaznaš prvi velik napredek v svojem delovanju. Zmanjša se tvoj občutek preobremenjenosti, sposobna si večjega fokusa in lažje rečeš ne, ker prepoznavaš, kaj je tvoje in kaj ti vsiljuje okolica.
2. Upravljanje z lastnimi viri
Kljub dobrim seznamom in kvalitetnemu planiranju svojega dela lahko opaziš, da imaš včasih veliko motivacije za delo in včasih nič. Da kljub odličnemu planiranju predejo dnevi, ko si brez energije in ne zmoreš izvesti načrtovanega. Pri takšnih izzivih ti lahko pomaga raziskovanje področja navad in upravljanja z lastnimi viri. Tukaj vzpostavljaš vedenja, ki ti bodo služila, da dosežeš zadane stvari in opuščaš ali preoblikuješ vedenja, ki ti pri tem ovirajo. Začneš se posvečati ne zgolj upravljanju s svojim časom, ampak tudi upravljanju z energijo in pozornostjo. Odkrivaš, kako deluje motivacija, ozaveščaš, kdaj te ovira perfekcionizem in preizkušaš strategije, da ga zaobideš ali preusmeriš. Ozaveščaš odlašanja in preizkušaš strategije, ki ti pomagajo, da z nalogami lažje začneš.
In če je bil tvoj fokus do sedaj usmerjen v upravljanje z informacijami v smislu tega, da naloge in projekte spelješ in uspešno zaključiš, pa enkrat začutiš potrebo po tem, da želiš vzpostaviti tudi sistem, ki informacije obravnava v smislu tvojega znanja in izkušenj. Da vrednost nekaterih informacij presega zaključene projekte.
3. Upravljanje z znanjem in informacijami
Takrat stopiš na področje upravljanja z znanjem, kjer se ukvarjaš s tem, da si postaviš sisteme, s katerimi organiziraš in upravljaš z informacijami, ki vsakodnevno vstopajo v tvoje življenje. Gre za to, da znaš učinkovito upravljati z informacijami, lahko v obliki virov, člankov, reklam, narave, misli, uvidov, izkušenj… Da informacije, lastne ali tuje, za katere oceniš, da imajo vrednost, ne grejo v pozabo ali v uničenje. Da jih shraniš na način, ki tebi v prihodnosti omogoča, da jih hitro najdeš in to v točno takšnem obsegu, kot ti v tistem trenutku pridejo prav.
4. Upravljanje s projekti
In nazadnje, na področju upravljanja s projekti iščeš in raziskuješ načine, kako ob večjem številu projektov narediti točno tisto, kar je relevantno, ko je relevantno in v relevantnem obsegu. Ne gre zgolj za to, da “dostaviš” pravo stvar, ob pravem trenutku, na pravo mesto. Učiš se, da zadeve opraviš z najmanj energije kolikor je mogoče, in zgolj in samo z aktivnostmi, ki te pripeljejo do uspešnega zaključka projekta. Učiš se, kako eliminirati vse, kar ne služi končnemu želenemu izidu, ampak ti jemlje čas, energijo in pozornost.
Ostali deli drevesa osebne učinkovitosti
Pri drevesu so pomembni še deblo, korenine in vreme:
- deblo predstavlja tvojo digitalno domačnost,
- korenine vrednote in prepričanja,
- vreme pa okolico, v kateri deluješ.
Vse troje predstavlja osnovne higienike, ki lahko močno prispevajo k tvoji osebni učinkovitosti. V primeru ne-funkcioniranja pa v tvoje delovanje vnašajo trenje, zaradi katerega zadeve tečejo manj gladko. S tem jemljejo tvojo motivacijo, odločnost in zaupanje vase.
Glavni cilj večje osebne učinkovitosti
Glavni cilj pri večji učinkovitosti naj ne bo ta, da narediš več, več, več.
Glavni cilj naj bo ta, da tvoji dnevi postanejo lahkotnejši, manj stresni, da se več ukvarjaš s stvarmi, ki so ti pomembne in v veselje. To, da narediš več, je zgolj prijetna posledica tega, na kakšen način in kako uspešno pluješ čez svoj vsakdan.
V kolikor te katero izmed področij bolj podrobno zanima in si želiš v svoje življenje uvesti spremembe, preveri različne delavnice, tečaje in predavanja, ki sem jih pripravila zate. Vse z namenom, da te opolnomočim na vsakem izmed naštetih področij. Če tam ne najdeš tistega kar iščeš, ali pa si želiš hitrejšega napredka in načina dela, ki je v polnosti prilagojen tebi in tvojim potrebam, pa ti lahko pomagam tudi z individualnim svetovanjem.