Število različnih metod, orodij, tudi sistemov, ki ti lahko pomagajo pri produktivnosti in večji osebni učinkovitosti, je ogromno. Vse lahko zložimo na daljico.
Na eni skrajnosti daljice so načini delovanja, ki so izjemno “sharp”, strukturirani, kjer je fokus zožen na to, da je zadeve čim hitreje opraviš.
Na drugi strani spektra pa so metode in prijemi, ki bolj podpirajo na našo čustveno plat, intuitivno plat. Tukaj je cilj usmerjanje in zaupanje, da smo prepričani vase in trdnega koraka, ko stojimo pred pomembnimi odločitvami ali pridemo do življenjskih razpotij.
Kakšne pristope, metode in orodja za produktivnost poznamo?
Če se malo poigram z izrazoslovjem, bi lahko rekla, da so eni pristopi bolj usmerjeni v levo polovico možganov, drugi pa bolj v desno polovico možganov.
Leva stran možganov je logična, strukturirana, z veliko reda, zelo analitična.
Desna stran možganov pa nudi prostor čustvom, intuiciji in kreativnosti.
Če se pristopi, namenjeni bolj levi polovici možganov, bolj poslužujejo how-to sistemov in organizacijskih struktur, se pristopi za desno polovico možganov bolj osredotočajo na našo intuicijo, v to, da zaupamo vase in v naše odločitve, pomagajo pri viziji in jasnosti, pomagajo nam ozavestiti lastna prepričanja ki nas ovirajo pri dosegi naših ciljev. Na tej strani najdemo metode, ki nam pomagajo odgovoriti na zakaj-e.
Večina vsebine o produktivnosti na internetu ustreza zgolj enemu delu spektra
Kar najdeš o produktivnosti na internetu, v veliki večini paše zgolj na en del spektra vseh nekih orodij in sistemov, in sicer v prvi omenjen del, kjer je vse zelo strukturirano, natančno, popredalčkano.
Razloga za to sta vsaj dva.
1. Sfera produktivnosti pretežno moška domena.
Večina vodij, torej nekih leaderjev, direktorjev, je moškega spola. Metode, ki povečujejo našo osebno učinkovitost, se razvijajo in promovirajo v sferah, kjer je prisotnih več moških.
2. Eksaktne pristope in metode je veliko lažje definirati.
Veliko lažje je preverjat pristope, kjer lahko na koncu narediš kljukico, oziroma lahko črno belo oceniš, ali zadeva deluje ali ne.
Če želiš povečati osebno učinkovitost, išči ravnovesje
Če želimo kar najbolj povečati osebno učinkovitost, moramo vsakič znova iskati ravnovesje in harmonijo med logičnim, strukturiranim pristopom, ter čustvenim, intuicijskim pristopom.
Vsakič znova se moramo vprašat, kje na tem spektru se nahajamo in ali potrebujemo korak v smeri levega spektra možganov, torej logike, strukture in reda, ali korak v smeri desnega spektra možganov, torej naše intuicije, kreativnosti, čustev.
Če imaš občutek, da si premalo organizirana, da si preveč razpršena, da težko narediš korak v smeri akcije, se posluži metod, ki so bolj na levi polovici spektra.
Če se sprašuješ o smislu, imaš pomanjkanje kreativnosti, in dvomiš v svoje odločitve, pa se posluži metod, ki so bolj na desnem delu spektra.
To, da vsakič znova najdeš ravnotežje med levo in desno stranjo, da si na tem spektru točno tam, kjer si ti najbolj podprta, bo osvobodilo tvojo glavo in tvoj čas, da se lahko fokusiraš na stvari, ki so ti zares pomembne.