Pri upravljanju z informacijami in z znanjem je tvoj cilj, da si ustvariš svojo lastno knjižnjico znanja. V zadnjih letih je na trg prišlo mnogo aplikacij, ki nam grajenje knjižnice zelo poenostavijo. 

Med aplikacijami, ki jih lahko uporabiš, najdeš takšne, ki so bolj rigidne v smislu načina delovanja in aplikacije, v katerih se da vse zelo prilagoditi uporabniku.

Tvoja naloga pa je, da najdeš aplikacijo, ki te čim jbolj podpre pri tvojem načinu miselnem toku, pri tvojem načinu dela.

“Rigidnejše” aplikacije za izdelavo lastne knjižnice znanja

V kolikor boš ustvarjala v aplikaciji, ki jo uvrščamo v bolj rigidno skupino aplikacij in te zelo podpira v tvojem delovanju, si zadela zlato jamo. Ker je narejena točno na način, ki te maksimalno podpira. A v realnem svetu je po navadi tako, da ti v splošnem aplikacija zelo odgovarja, obstajajo pa določeni workflowi, ki ti ne odgovarjajo najbolj… In s tem postaneš frustrirana. 

V tej točki se lahko odličiš, da:

1.
Boš sprejela to, da ti v splošnem aplikacija odgovarja in se boš prilagodila tudi pri tistih workflowih, ki bi drugačni lahko bili bolj učinkoviti;

2. 
Boš poskusila ločiti dele procesa na tiste, kjer ti aplikacija služi zelo dobro in na tiste, kjer ti ne, ter le-te prenesla na drugo aplikacijo;

3.
Boš poiskala drugo aplikacijo, ki te ti bo celokupno še bolj pisana na kožo ter te bo še v večjem deležu podpirala pri tvojih načinih dela. 

Aplikacije za izdelavo knjižnice znanja, ki so prilagodljive uporabnikom

Aplikacije, ki so izredno prilagodljive uporabnikom, omogočajo to, da si posameznik znotraj njih postavi svoje lastne workflowe, da si stvari popolnoma personalizira. 

Te aplikacije so odlične v smislu, da ti omogočajo to, da si tekom časa s pomočjo njih zgradiš sistem, ki ti je pisan na kožo in te maksimalno podpira pri tvojem delovanju. 

Velik izziv teh aplikacij pa je ta, da pri njih začneš s t.i. praznim listom papirja. Učna krivulja, da ti znotraj njih ustvariš workflowe – kaj šele workflowe, ki so narejeni popolnoma po tvoji meri – je zelo strma. Aplikacije od tebe zahtevajo, da se zelo dobro podučiš o ukazih oziroma načinih delovanja, ki jih sama aplikacija uporablja, ki ti sploh omogočijo postavitev sistema, ki te bo začel podpirati v tvojem delovanju. 

Torej, učna krivulja je zelo strma, čas, da boš ti v aplikaciji ustvarila tisto, kar ti bo zares odgovarjalo, pa je po navadi daljši. Če nisi pripravljena v učenje, spoznavanje, raziskovanje in preizkušanje aplikacije, da boš počasi gradila svojo strukturo, se s spoznavanjem teh vrst aplikacij sploh ne loti.

Še en izziv, ki ga prinese ta vrsta aplikacij pa je ta, da so lahko izredno overwhelming. Občutek, ko začneš ustvarjati s praznim listom papirja; ko mogoče že veš, kaj vse je možno, a nimaš niti ideje, kako to ustvariti, je izredno frustrirajoč. Hitro se ti lahko zgodi tudi to, da gradiš strukturo v naprej, kar pa skoraj nikoli ne prinese dobrih rezultatov. 

Je pa aplikacij, ki jih uvrščamo v to skupino, na trgu čedalje več, saj je grajenje lastne knjižnice tako osebno in unikatno, da niti dva med nami ne bosta imela popolnoma enakih procesov in načinov delovanja. Ker so učne krivulje velike, se tudi razvjalci teh aplikacij trudijo, da bi bil začetek uporabe čim prijaznejši in čim bolj intuitiven, saj bodo tako število uporabnikov prav njihove aplikacije večje.

V nadaljevanju članka si lahko prebereš več o aplikacijah, ki so med graditelji lastnih knjižnic znanja največkrat v uporabi. 

Najpogosteje uporabljene aplikacije za grajenje lastne knjižnice znanja

Čeprav so spodaj navedene aplikacije tiste, ki so med uporabniki zelo pogosta izbira za grajenje lastnih knjižnic znanja, pa je v zadnjem času pravi bum aplikacij, ki to omogočajo. Nekatere izmed njih hitro dobijo glasne in goreče navdušence. 

Ker se to področje tako zelo razvija, in ker na trg prihajajo nove in nove aplikacije skoraj na tedenski ravni, je pomembno, da se zaveš, da popolna aplikacija ne obstaja. Mnogo ljudi namreč te novosti in velika možnost izbire paralizira. Ob poplavi aplikacij ti lahko izbira prave aplikacije postane zahtevna, zaradi česar jo prelagaš v prihodnost in z gradnjo knjižnice sploh ne začneš. 

Če šele vstopaš v svet upravljanja z informacijami, naj ti bo osnovno vodilo spodnji seznam aplikacij. Pa začniva!

Evernote

Evernote je aplikacija, ki je na trgu že zelo dolgo časa. S to aplikacijo se je leta 2008 začelo obdobje množičnega posvečanja temu, na kakšen način shranjujemo informacije, ki pridejo mimo nas.

Aplikacija ti omogoča grajenje podobne strukture, kot so računalniški datotečni sistemi. Omogoča ti ustvarjanje map, v katere si lahko shraniš zanimive članke, slike, screenshote, PDF datoteke, itn. Karkoli si že želiš shraniti ali na računalniku ali na telefonu. 

Aplikacija omogoča odlično in enostavno zajemanje informacij. Deluje tudi brez povezave, aplikacija na telefonu je solidna. Ob večjih količinah zapiskov se lahko beležke počasneje nalagajo. Ima odlično Search funkcijo, kar je verjetno največja moč aplikacije. Omogoča tudi deljenje posameznih beležk z drugimi.

Čeprav je linkanje med posameznimi beležkami možno, pa ni ne hitro ne učinkovito. 

Osebno Evernote uporabljam za shranjevanje in izdelavo povzetkov člankov, ki so mi zanimivi, shranjevanje PDF datotek in delanje najrazličnejših zapiskov. 

Notion

Notion je ena izmed bolj poznanih aplikacij, ki v zadnjih letih doživlja pravi razcvet, mnogim uporabnikom pa je nenadomestljiva. 

Notion blesti pri (vizualnem) upravljanju z bazami podatkov. Če si ljubiteljica tabel, a ti v Excel programu manjka ravno to, da bi lahko v osnovno okno “skrila” še vse v povezavi z napisano zadevo, je Notion zate. 

Tabele v aplikaciji so očem prijazne, zelo enostavno je dodajat podatke, enostavno lahko povezuješ tabele med seboj, dodajat lastnosti tabel, ipd. 

Aplikacija omogoča tudi zelo enostavno zajemanje informacij, ki jih najdeš na spletu. Enostavno je posamezne beležke deliti z drugimi in jim omogočiti tudi editiranje in komentiranje. Svoje strani (= beležke) lahko tudi javno objaviš, kar pomeni, da drugi do te beležke dostopajo na enak način kot do drugih spletnih strani. 

Aplikacija deluje samo online, aplikacija na telefonu je precej počasna. Učna krivulja je srednje strma. V aplikaciji je sicer enostavno začeti, a boš za grajenje strukture, ki ti bo delovala, potrebovala precej raziskovanja in učenja. 

Izziv lahko imaš pri tem, ker lahko hitro vidiš, kaj vse je v aplikaciji možno ustvariti, ti pa tega ne boš znala narediti. Na voljo je sicer veliko brezplačnih in plačljivih predlog, ki ti lahko služijo za raziskovanje in igro, a predstavljajo nevarnost, da začneš graditi strukturo v naprej. 

Aplikacija kliče po grajenju strukture. Search funkcija je sicer dobra, a ne najbolj prijazna uporabniku. Mnogim je aplikacija všeč zaradi enostavnega sodelovanja med člani ekipe ob določenih projektih.

Sama aplikacijo uporabljam za zajeme informacij v tabele (seznami knjig, izletov ipd) in za upravljanje zahtevnejših projektov.

Obsidian

Če so te strukture vedno omejevale in iščeš aplikacijo, kjer se ne ukvarjaš s tem KAM informacijo zapišeš, ampak predvsem da zapišeš, potem bi ti znale biti všeč katera izmed naslednjih aplikacij, ena izmed njih je tudi Obsidian

V aplikaciji ti najprej ustvariš beležko, kasneje pa se lahko ukvarjaš s tem, kako boš beležko enostavno označila ali povezala z drugimi beležkami.

Vsaka beležka v tej aplikaciji predstavlja tekstovno datoteko, ki je shranjena lokalno na tvojem računalniku. Dostop do teh dokumentov imaš torej samo ti, tekstovne datoteke pa se enostavno berejo v katerem koli programu, kar pomeni, da beležke niso vezani na aplikacijo kot takšno. Pomeni pa to tudi to, da moraš sama poskrbeti za varnostne kopije, beležke v sami aplikaciji pa je težje deliti z drugimi. Za delo v aplikaciji ne potrebuješ internetne povezave.

Aplikacija deluje po principu vtičnikov in ima strmo učno krivuljo. Čeprav ima aplikacija neke osnovne vtičnike in lahko nemudoma začneš z delom, pa boš potrebovala nekaj časa, da boš aplikacijo uredila po tvoji meri; da boš najprej ugotovila, kaj je najboljše za tvoje učinkovito delo ter nato raziskala, kateri vtičniki bi ti pri tem najbolj pomagali. 

Večina vtičnikov za aplikacijo je produkt skupnosti, ki je izredno močna. Interface aplikacije je čist in brez vseh distrakcij. 

Zajemanje informacij je preprosto, ko si nastaviš vtičnike, ki jih za svoje delo potrebuješ. En vtičnik predstavlja en način zajema in na tebi je, da razmisliš, kakšne vse tipe zajemov informacij potrebuješ. 

V aplikaciji lahko uporabljaš datotečno razvrščanje, ni pa ta pogoj za delo. Ravno to je lepota te aplikacije, ki ti omogoča vse oba pogleda na informacije: od zgoraj navzdol in od spodaj navzgor. 

Največja moč aplikacije pa se skriva v povratnih povezavah med različnimi beležkami. Gre za to, da ti znotraj ene beležke vidiš vse povezave z drugimi relevantnimi beležkami, ki si jih ustvarila. Te povezave lahko ustvariš hitro in preprosto, ko se navadiš aplikacije v “real time”, kot ti tečejo misli. To te lahko zelo podpre pri tvojem kreativnem procesu; tako izražanju kot lovljenju miselnega toka. 

Search funkcija je močna in učinkovita. Aplikacija nudi tudi grafičen prikaz vseh zapiskov, kjer lahko lepo vidiš povezave med beležkami, kje nastajajo klastri itn.

Aplikacija s pomočjo izbranih vtičnikov omogoča, da imaš v njej karkoli želiš: od koledarja, sistema za upravljanja z nalogami, dnevnika, knjižnico znanja, itd.

Osebno aplikacijo uporabljam za kreativno izražanje, za urejanje in povezovanje informacij in znanja s posameznih tematik. Tukaj gradim svoje zemljevide področij z dodatnimi beležkami, ki jih povezujem med seboj. Zame je to moj zen prostor. 

Roam Research, Logseq, Tana

Vsem omenjenim aplikacijam je skupno to, da jedro sistema zapiskov predstavlja dnevna beležka. Če pri obsidianu delaš v osnovi beležke in gradiš povezave med njimi, pa pri teh aplikacijah gradnik ne predstavlja (celotna) beležka, ampak posamezne alineje

Vsaka alineja torej predstavlja svoj zapis, kateremu lahko dodajaš linke, tage in supertage
Datotečne strukture ni; vse gradiš zgolj s povezavami med posameznimi alinejami. Roam Research aplikacija je bila v resnici začetnik teh aplikacij in je bila razvita za akademsko sfero.

Če ti datotečne strukture nikoli niso bile blizu, te vabim, da preizkusiš s katero od teh aplikacij. 

Apple Notes

Če si uporabnica Apple naprav, mnogo njihovih uporabnic za upravljanje z informacijami uporablja kar Apple Notes. Je sicer preprostejša aplikacija, ki pa je lahko super za začetek, da se spoznaš s tem področjem. Aplikacija dobro funkcionira tudi nekaterim naprednejšim uporabnikom.

*****

Izbira med aplikacijami je velika. A naj to v tebi ne vzbudi paralize, zaradi katere boš odlašala z začetkom. Če si želiš najpogosteje uporabljene aplikacije spoznati dovolj dobro, da lahko sprejmeš intuitivno odločitev, te vabim na osnovno predstavitev aplikacij.

Obstajajo splošne smernice, kako izbrati aplikacijo, a najpomembneje je, da začneš.

Similar Posts