Ko se začneš zavestno ukvarjati z upravljanjem informacij, je prvi korak ta, da začneš ozaveščati, na kakšen način rokuješ z informacijami, ki ti prekrižajo pot. Na kak način jih konzumiraš, na kak način jih filtriraš, na kak način se odločiš, katerim boš namenila svojo pozornost, čas in energijo in katerim ne.

Niso vse informacije kvalitetne. In tudi pri kvalitetnih informacijah je pomembno, da delaš selekcijo.  

Eden izmed načinov razvrščanja, ki se jih lahko naučiš in prakticiraš, je ta, da začneš informacije deliti v 3 različne skupine:

  • informacije, ki ti na prvo žogo zgledajo zanimivo, a jim še nočeš posvetiti svojega časa, 
  • informacije, katerim si že namenila svoj čas in v njih prepoznaš vrednost, da jih shraniš,
  • informacije, iz katerih sama razvijaš dalje.

Informacije “Preberi kasneje”

PRVA VRSTA informacij je takšna, ko se ti nekaj sliši oz. je na prvi pogled zanimivo, a v tistem trenutku ni pravi čas, da bi se s to vsebino ukvarjala. Mogoče si na informacijo naletela med drugim delom, mogoče nimaš dovolj energije, da bi se posvetila zahtevnejšemu članku. 

Takšne informacije daš v košaro PREBERI KASNEJE.

Vse te informacije shranjuješ na eno mesto, potem pa si namensko vzameš čas, da greš še enkrat čez celoten seznam in preveriš, kaj resonira s tabo tudi na drugo žogo. Tem informacijam se posvetiš, vse ostalo pa zavržeš. 

Ta košara informacij ti služi na dva načina:

  • Zaradi nje ti informacije ne prekinjajo tvojega toka dela in
  • Z njo lahko zadostiš svojemu impulzu v možganih, da moraš nekaj “nujno” shraniti, ob tem pa ne zgubiš časa, energije in pozornosti. 

Vse informacije, na katere naletiš med opravljanjem drugega dela, in bi lahko zmotile tvoj flow in te odvrnile od tega, da nalogo uspešno zaključiš, na tak način hitro in učinkovito shraniš za kasneje. Ker imaš zgolj eno mesto za takšno shranjevanje, so možgani pomirjeni, saj si zadev ne rabijo zapomniti; te informacije boš namreč vedno preprosto našla. 

Mogoče še pomembnejša lastnost te košarice pa je v tem, da ti omogoča zadovoljitev impulza, da se zadevi “moraš” posvetiti. Ker zadevo shraniš, ne pa takoj zavržeš, zadostiš tej želji in možganom dovoliš njihov dopaminski hit.  dopaminskemu 

Ko greš zadevo pogledati naslednjič, ko nisi v tistem navalu navdušenja, ti bo selekcija, kaj obdržati in čemu se zares posvetiti, veliko lažja. 

S takšnim načinom dela torej pridobiš dvakrat:

  • prvič – dobiš zadovoljitev ob tvojem začetnem valu navdušenja, ker zadevo shraniš in 
  • drugič – s tem, ko si pustiš, da preteče nekaj časa, lažje narediš razločevanje med informacijami, ki so vredne tvojega časa in informacijami, ki jih je smiselno zavreči. Na tak način prihraniš ogromno časa, kot če bi v trenutku navdušenja začela informacije takoj konzumirati. 

In čisto mogoče je, da se k temu seznamu ne boš vračala in nič zato. Potem informacije niso bile dovolj pomembne, s shranjevanjem pa si zgolj poskrbela za pomiritev in zadovoljitev svojih možganov. 

Informacije “To je vredno shraniti”

V DRUGI KOŠARICI najdeš vsebine, ki si jih na nek način že konzumirala, vanje si že vložila nekaj svojega časa in si pri tem ocenila, da ti bodo nekoč v prihodnosti te vsebine lahko prišle prav; uvidov in informacij ne želiš izgubiti.

V tej košarici so torej viri, referenčne vsebine, ki pa jim že dodaš nek svoj pečat: v članku imaš odebeljene ali pomarkirane dele, ki te najbolj nagovorijo, pred virom imaš na kratko opisano, zakaj se ti zdijo informacije pomembne, kje ti vidiš vrednost. 

V tej košari imaš torej shranjene informacije, za katere si ocenila, da so dobre in kvalitetne ter so te nagovorile, iz kakršnega koli razloga že. 

Informacije, ki jih aktivno razvijaš dalje

V TRETJI KOŠARI pa najdeš vsebine, katere si ti kreirala. To so vsebine, ki so oblikovane s tvojimi besedami. Za njih si si vzela čas, da si razvila neko misel, da ima vsebina rdečo nit, glavo in rep. Tukaj gradiš nove vsebine, delaš zanimive povezave med ustvarjenim. Povezave, ki jih lahko gradiš samo ti, ker imaš samo ti svoje izkušnje, svoje pridobljeno znanje, svojo lastno perspektivo.

Če so v prejšnjih dveh košaricah misli in teze drugih, pa v tu gradiš zbirko svojih lastnih idej, védenja, znanja, razmišljanj, modrosti in izkušenj. 

Informacije, ki ne pašejo v nobeno košaro

Seveda je ogromno informacij, ki ne pašejo v nobeno od teh košar. Pri teh je pomembno, da se zavedaš, da v idealnem svetu padejo mimo tebe, da jim ne posvečaš nobene pozornosti oziroma jim pozornost in čas nameniš zavestno, ko se ti tako odločiš. 

Zelo pomembno je tudi, da dobro ločuješ med vsemi tremi košarami. Na tak način namreč lahko začneš graditi svojo lastno knjižnico, s tremi glavnimi sekcijami, ki jih polniš z vsebino iz teh treh košar. 

Na tak način ustvarjaš svoj prostor, ki ga izdelaš po svoji meri in kjer boš rada preživljala svoj čas – vsa poplava informacij pa ti ne bo več predstavljala stresa, ampak vir tvoje moči

Ustvarjaš namreč v prostoru, kjer si obdana z informacijami, ki te zanimajo, z informacijami, ki so se ti nekoč zdele vredne in pomembne, da do njih v tem trenutku hitro in enostavno dostopaš ter z vsem, kar si ustvarila sama. 

Na tak način si poskrbela za okolje, v katerem se počutiš dobro in lahko učinkovito kreiraš.

Similar Posts