Se ti takšen cilj sliši znan? “Do poletja bom shujšala za 5 kilogramov”.
Čeprav ta cilj ustreza vsem kriterijem dobro postavljenega cilja (SMART cilji), pa je dejansko slabo postavljen cilj in velika verjetnost je, da s tako postavljenim ciljem odnehaš preden ga boš sploh dosegla.
Ni razlog v tem, da ti ne bi bila dovolj (samo)disciplinirana, ali dovolj vztrajna, sploh ne. V veliki meri je krivo zgolj to, da je cilj slabo zastavljen. Kaj mislim s tem?
Kaj so SMART cilji?
Če slučajno ne poznaš metode SMART ciljev: gre za metodo, ki ti pomaga oblikovati in formulirati cilje. Po tej metodi si postaviš cilje, ki so:
- specifični (S),
- merljivi (M),
- dosegljivi (A – Achievable),
- relevantni (R.) in
- časovno omejeni (T – Timely)
Cilj “Do poletja bom shujšala za 5 kilogramov” je postavljen po metodi SMART ciljev, saj je zelo specifičen, merljiv, časovno dobro opredeljen, verjetno tudi dosegljiv in relevanten, a ima bistveno pomanjkljivost.
Ker na dosego tega cilja vpliva več dejavnikov, ti na izgubo svoje telesne mase nimaš direktnega vpliva.
Kaj pomeni, če si zadaš cilj, na katerega nimaš direktnega vpliva?
To pomeni, da ti, ne glede na to kolko se trudiš, kolko vlagaš v to, da ta cilj dosežeš, nimaš direktnega vpliva na to, ali se cilju zares približuješ. To, ali se boš cilju približevala ali ne, nima nobene veze ne s tvojo kvaliteto dela, ne s tvojo kvantiteto dela.
Kaj to pomeni zate?
Ker to, ali se boš cilju približevala ni neposredno odvisno od tvojega dela, pomeni, da ne moreš spremljati svoje poti in iz korakov približevanja k cilju črpati motivacije.
To, da tvoje približevanje k cilju ni direktno povezano s tem, kaj delaš in koliko delaš, je izredno demotivirajoče. Tu se skriva razlog, zakaj veliko ljudi na svoji poti obupa: možgani enostavno ne vidijo povezave med tem, da ima tvoj trud kakršnokoli vezo s tem, da se cilju približuješ.
Kako si lahko bolje oblikuješ svoje cilje?
Poišči dejavnike, ki imajo neposreden vpliv na dosego cilja. V primeru cilja izgube telesne mase poiščeš stvari, ki vplivajo na to in imaš ti nanje neposreden vpliv, npr.
Vpliv imaš na to
- ali dnevno spiješ 2,5 L vode,
- koliko kalorij zaužiješ,
- kolikokrat tedensko delaš vaje za moč ali telovadiš.
Vsakemu od teh ciljev (meril) se da enostavno slediti. Vsak dan narediš kljukico, ali si cilj (merilo) upoštevala ali ne. In možgani bodo vsakič, ko narediš kljukico, zaznali napredek in bili tako veliko bolj motivirani.
Tudi tukaj rezultati ne gredo nujno premosorazmerno s tvojim delom, a s tako zastavljenimi cilji lahko zaupaš v proces. Zaupaš, da si izbrala prave cilje (merila), ki jim slediš in ki bodo v želenem času prinesli rezultat.
Ali postavitev cilja lahko vpliva na tvoje navade?
Samo cilji, ki so postavljeni na omenjen način, ti omogočajo, da lažje usvojiš neke želene navade. Navade, s katerimi lahko nadaljuješ ne glede na to, koliko npr. Kaže številka na tehtnici.
Če pa imaš ti za cilj postavljeno izgubo kilogramov do poletja obstaja večja verjetnost, da boš z želenimi vedenji prenehala takoj, ko cilj dosežeš. Da prenehaš z aktivnostmi, ki so te pripeljale do tega rezultata in so zate mogoče dobre in koristne tudi na daljši rok.
In ker je postavljanje ciljev, ki so nadvse podobni zgornjemu v našem okolju zelo pogost, te vabim, da ta prispevek pošlješ prijateljici ali družinskim članom, ki imajo tako zastavljen cilj.
Ker je takrat, ko si pravilno postavimo cilje, v življenju vse veliko lažje, lepše in manj stresno.