Heamingwayev most je metoda, ki ti lahko pomaga pri ustvarjanju navade rednega pisanja. S pomočjo nje lahko pohitriš svoj kreativen proces in uspešneje in kvalitetneje upravljaš s projekti.

Ernest Hemingway, ameriški pisatelj, je bil znan po svoji disciplinirani pisateljski rutini. Funkcioniral je na način, da je vedno vedel, kje bo s pisanjem nadaljeval naslednji dan. Naslednji dan, ko je začel s pisanjem, je znal v trenutku nadaljevati tam, kjer je ostal prejšnji dan.

Zase je pravil, da je pogosto nehal pisati v trenutku, ko je še imel ideje, a čimer si je zagotovil dobro izhodišče v naslednjem dnevu. Na tak način je ohranil tako zanos kot tok misli, zaradi česar je lahko naslednji dan enostavno nadaljeval s pisanjem. 

Metoda, poznana pod imenom Heamingwayev most, je niz smernic, ki ti omogočajo, da preneseš zanos na dan, ko se boš vrnila k pisanju oziroma k projektu. Lahko je to jutri, čez teden, mesec ali celo leto dni. Metoda ti omogoča, da v procesu nekega projekta enostavno in hitro nadaljuješ s točke, kjer si nazadnje ostala. 

Kako lahko ustvariš ta most, da boš z mislijo lahko šla v trenutek, preden si z zadevo nazadnje končala? Kako si ustvariš okolje, v katerem boš potrebovala minimalno adaptacije – iskanja, razmišljanja, kaj točno je potrebno narediti v tem trenutku, kje točno si že ostala; kaj je naslednji korak?

Gre za niz treh stvari:

1. Ustavi se preden se utrudiš. 

S tem, ko z delom zaključiš preden postaneš (pre)utrujena, poskrbiš za to, da v tebi še ostane tisto nekaj energije, ki jo boš potrebovala za to, da ta zagon, ideje in naslednje korake “pošlješ” sebi v prihodnost, v trenutek, ko boš z delom nadaljevala.

Hemingway je imel glede tega zelo strog pristop. Svoje delo je končal takrat, ko je vedel, kaj sledi in s čim nadaljevati. Uprl se je skušnjavi, da v tistem trenutku nadaljuje, v smislu, da spiše samo še to. Na tak način je poskrbel, mu med samim pisanjem ni pošla energija in s tem ostane brez idej za nadaljevanje, imel pa je še dovolj energije, da je idejo na kratko zapisal in se s tem pripravil na pisanje naslednji dan. 

2. Končni trenutek “ujemi” na papir

Ko ravno pravi čas končaš z delom (pisanjem ali projektom), je tvoja naloga, da na kratko povzameš, kaj si naredila, kaj si dosegla, da ustvariš jasno sliko trenutnega stanja projekta

Ko se namreč k nekemu projektu vrneš po recimo nekaj dneh, včasih tudi že naslednji dan, potrebuješ kar nekaj časa in energije, da ozavestiš in poustvariš dobro mentalno sliko trenutnega stanja projekta, kje si ostala; naši možgani namreč niso narejeni za shranjevanje podatkov. S tem korakom ta vložek časa in energije močno zmanjšaš. 

3. Usmeri se, v katero smer želiš nadaljevati. 

V zadnjem koraku pa napišeš še, v katero smer želiš zgodbo ali projekt razvijati dalje. Napišeš si, kaj je naslednja stvar, ki jo moraš storiti. S tem korakom sebi v prihodnosti olajšaš odločitev in ponovno tuhtanje; na tak način ne boš izgubljala časa, da zadevo razmisliš in splaniraš, kaj so sedaj najbolj smiselni naslednji koraki, ampak v trenutku od sebe dobiš zelo jasno usmeritev, ki ji lahko v trenutku začneš slediti in delovati v smeri njenega zaključevanja

Similar Posts