Danes bi se s tabo rada pogovarjala o besedi “Ne”. V kolikor želiš biti bolj produktivna in bolj osebno učinkovita, je beseda “Ne” verjetno ena izmed pomembnejših besed. To, da znaš reči “Ne” na spoštljiv in učinkovit način, je ena izmed tistih veščin, ki jih je – v želji po večji osebni učinkovitosti – dobro nasloviti čim prej. 

Če ti beseda “Ne” ne gre z jezika, čeprav v sebi čutiš, da bi jo želela uporabiti, lahko poskusiš z orodjem, kjer se najprej, namesto na besedo “Ne,” osredotočiš na besedo “Ja”. Vse z namenom, da te beseda “Ja” opolnomoči, da besedo “Ne” nato lažje uporabiš. 

Naši možgani so namreč narejeni tako, da vidijo tisto, čemur dajemo pozornost. Kako pa je to povezano z besedama “Ja” in “Ne”?

Pomisli, čemu se odrečeš, ko nečemu rečeš “Ja”?

Namesto, da se najprej fokusiraš na tisto, čemur rečeš “Ne”, se najprej osredotoči na tisto, čemur rečeš “Ja”. 

Ker – ko nečemu rečeš “Ja”, v tistem trenutku vsemu ostalemu rečeš “Ne”

Zato si takrat, ko te sodelavec že četrtič v istem tednu prosi 10 minut pred koncu delavnika, če lahko urediš še samo to in to, ti pa veš da ti bo to vzelo vsaj še eno uro tvojega časa, namesto takojšnjega odgovora najprej vzemi nekaj trenutkov za razmislek:

Če sodelavcu rečeš “Ja”, čemu se odpoveš?

Če sodelavcu rečeš “Ja”, rečeš “Ne”:

  • mogoče svoji telovadbi, ki jo narediš takoj, ko pirdeš iz službe, saj boš domov prišla prepozno;
  • mogoče eni uri preživljanja časa z otroki;
  • mogoče druženju s prijateljico, s katero sta se končno uskladili za kavico;
  • mogoče uživanju na balkonu z ledeno kavo in najljubšo knjigo v roku;
  • mogoče skupni popoldanski malici s svojim partnerjem;
  • mogoče sprehodu v mesto…

Čemu rečeš “Ne”?

Takoj, ko se zaveš, kaj je na drugi strani tehtnice; čemu bi namenila svoj čas v kolikor te sodelavec ne bi prosil za dodatno delo, je na tebi, da se odločiš, kaj ti je pomembnejše.

Kaj je na tehtnici – čemu boš rekla “Ne”?

Čemu si danes, v tem trenutku bolj želiš nameniti svoj čas? Kaj ti prinese oziroma ti bo prineslo večje zadovoljstvo? Zaradi česa boš živela bolj v skladu s svojimi vrednotami? S čim boš pomirjena?

Ko si iskreno odgovoriš na zgornja vprašanja, boš vedela, čemu želiš reči “Ja”. Zapomni si, da si zgolj ti tista, ki lahko odgovori na to vprašanje. 

Vedno gre za tvojo IZBIRO. Včasih bolj, včasih manj zavedno. A vedno izbiro.

Zakaj bi zaradi tega zavedanja kakorkoli lažje rekla besedo “Ne”?

Pomisli takole: če ti ugodiš prošnji sodelovca, če rečeš njemu “Ja”, rečeš sebi “Ne”. 

Če rečeš drugim “Ja”, rečeš “Ne” stvarem, ki so pomembne tebi. 

Takrat, ko rečeš nečemu “Ja”, vse drugo STOJI. Boš poganjala naprej kolo nekoga drugega? Boš vozila kolo po poti, ki je pomembna nekomu drugemu? Ali boš poganjala kolo naprej po svoji poti, do svojih ciljev?

Ko jasno opredeliš, katere stvari so ti pomembne in jim rečeš JA, 
na tak način lažje varuješ svoj čas, svoje vire za stvari, ki so pomembne TEBI.

In ker čas dobro varuješ, poskrbiš za jasne meje. Če se hoče kaj vsiliti v tvoj čas, preko tvojih meja, tega ne dovoliš in temu rečeš “Ne”.

Moja izkušnja je takšna, da zadeve, ki so mi pomembne, varujem kot levinja svoje mladiče. A zelo drži to, da je mladiče veliko lažje varovati s pogledom nanje. Zato si vzemi čas, da razmisliš, ozavestiš in zverbaliziraš zadeve, ki so ti pomembne; da poskrbiš, da jih imaš pred očmi.

Če pri tem potrebuješ pomoč, pokukaj za delavnico o vrednotah in osebnih vodilih, ali pa me kontaktiraj, da skupaj odkrijeva, kaj je tisto, kar ti je zares pomembno in te opremiva z načini, kako “Ne” naslednjič tudi skomunicirati. 

Similar Posts