Počitek je izrednega pomena; za tvoj nivo energije, za tvojo zmožnost osredotočanja, za sposobnost odločanja, za zmožnost flowa in stanja zanosa, za tvojo kreativnost, za delovanje iz tvojega centra…  a kljub vsemu zavedanju, velikokrat počitek predstavlja enega izmed šibkejših členov, kadar želiš osebno učinkoivtost dvigniti na višjo raven. 

Ko omenimo počitek, najprej pomislimo na spanje ali dremanje. 

A spočijemo si lahko na več različnih načinov. In če želiš držati visok nivo energije tekom daljšega časovnega obdobja, če želiš biti zmožna osredotočanja in imeti kapaciteto za vse prej naštete prednosti, poskrbi za vseh 7 vrst počitka, omenjenih v nadaljevanju. 

Fizičen počitek

Spanje predstavlja samo eno izmed oblik fizičnega počitka. V tej kategoriji najdeš tudi različne oblike gibanja, pri katerih se sprostiš in obenem izboljšajo tvojo cirkulacijo. Tu ne gre za intenzivno vadbo, ampak recimo sprehod,  joga, masaža, raztezanje, ipd. 

Na tak način se razbremeniš in zmanjšaš morebitno prisotno bolečino v telesu. 

Mentalni počitek

Pomanjkanje mentalnega počitka se lahko kaže kot hipna pozabljivost (“Zakaj sem že prišla v sobo?, Kaj sem že prišla iskat?”), in da težko umiriš svoje misli

Mentalni počitek si lahko zagotoviš na način, da si vzameš odmore med delom, da imaš dneve in vikende čisto na off, enako naj velja tudi za tvoj dopust.

Senzorni počitek

V današnjih časih smo z vseh strani bombandirani z najrazličnejšo senzorno stimulacijo. Veliko časa preživljamo za ekrani, telefon imamo ves čas pri sebi, TV gori v ozadju, zvečer imamo prižgane močne luči, okolica je glasna… In še takrat, ko si vzamemo malo pavze ali ko na nekaj čakamo, recimo na avtobus ali v vrsti za blagajno, še takrat začnemo uporabljati telefon in nadaljujemo s senzornimi inputi. 

Senzornega počitka praktično nimamo.

V kolikor zaznaš, da ti primanjkuje senzornega počitka, pojdi brez naprav na sprehod v naravo, uživaj v tišini, čuječno spij kavo, opazuj okolico…

Emocionalni počitek

Pri emocionalnem počitku gre za to, da lahko sebe pristno izraziš; da imaš varno okolje in si sposobna izraziti svoje globoke občutke, da imaš prostor za ranljivost. Da si lahko avtentična, da ne rabiš nositi mask, da lahko deliš svoja čustva. Sposobna si izraziti svoje potrebe in želje, znaš poskrbeti zase in ne daješ vedno prednosti drugim.

Kreativni počitek

Za kreativni počitek poskrbiš takrat, ko nameniš čas temu, da zgolj občuduješ lepoto in se nad njo navdušuješ. Lepota ima mnogo oblik, lahko so to hribi, narava, gledališče, umetnost, glasba… Lahko je to dogodek, ali pa zgolj nekaj trenutkov časa za občudovanje slike na steni, ki te nagovarja. Da si dovoliš vzeti trenutek in samo uživaš v lepoti, ki si jo zaznala.

Družbeni počitek

Čeprav je ime malo zavajujoče, ta počitek govori o tem, da pametno izbiraš odnose, katerim namenjaš svoj čas. Gre za čas, ko si obdana z ljudmi, ki te polnijo, ki te podpirajo, te sprejemajo. Da znaš dobro ločevati med odnosi ki te polnijo in odnosi, ki ti odvzemajo energijo in čas teh čim bolj eliminiraš. 

Dušni počitek

Pri dušnem počitku pa gre za to, da čas namenjaš tistemu, kar ti je resnično pomembno. Da v stvareh, ki jih počneš, vidiš smisel, da živiš svoje osebno poslanstvo. Na tem področju se lahko napolniš tudi, če se vključiš v delovanje skupnosti in kadar raziskuješ lastne vrednote in jih tudi aktivno živiš

Kako poskrbiš za svoj počitek?

Najprej je potrebno zavedanje, da ne glede na to, kaj govori družba, kakšna pričakovanja ima okolica do tebe in kakšna pričakovanja imaš do sebe, počitek ni izbirna dejavnost ali nekaj kar je rezervirano zgolj za dopust in kakšen vikend tu in tam. 

Vsak od nas potrebuje kvaliteten počitek. Potrebujemo različne vrste počitka in te v različnih količinah

Razmisli, kateri je tisti počitek, ki ga najbolj potrebuješ? Imej v mislih, da boš z manjšim vložkom časa za počitek, kasneje večkratno pridobila. 


Inspiracija zapisa: Knjiga Sacred Rest, avtorice Dr. Dalton Smith

Similar Posts