Kaj mislim s tem, ko pišem, da je pomembno, da si postavljaš sisteme, ki te podpirajo v tvojem optimalnem oziroma želenem načinu delovanja?
Gre za to, da si za stvari, ki jih delaš večkrat, ustvariš sistem – standarden način delovanja.
Torej, da k stvari, ki se ti ponavlja, pristopiš na enak način, ta način pa je a takšen, ki te podpira v tistem, kar potrebuješ ali želiš doseči.
Zakaj želiš k isti stvari vedno pristopati z enakim delovanjem?
S tem si omogočiš, da po večih ponovitvah tvoje delovanje postane čim bolj avtomatizirano. Na tak način boš za sam proces od začetka do konca prihranila veliko mentalne energije, saj tvoji možgani ne rabijo razmišljati, kaj je naslednji korak in kako se tega koraka lotiti. Ker za dejanje z vsako ponovitvijo porabiš manj mentalne energije, ga je čedalje lažje izvesti.
Cilj takšnih delovanj, ki so vedno enaka, so lahko zelo različni; od tega, da lažje dobiš ideje, da zadeve opraviš hitreje, z manj stresa, bolj samozavestno, itn.
Kako se sistemi izražajo v praksi?
Poglejva na primerih.
1. Kuhanje večerje otrokom.
Vsak večer se ukvarjaš s tem, kaj hranljivega in okusnega boš skuhala otrokoma za večerjo. Sistem, ki si ga pri tem lahko vzpostaviš, je naslednji: vsakič, ko želiš začeti s kuhanjem večerje, pa zanjo nimaš ideje, imaš način, kako hitro pridobiš to idejo.
Nekaterim ta način predstavlja na hladilnik prilepljen list s tedensko splaniranimi obroki, enim je to zvezek s preverjenimi recepti, drugim je to googlov dokument s seznamom idej, nekaterim favorizirani recepti na kulinatiki itd.
2. Seznam stvari za morje.
Vsako leto greš z družino na morje. Sistem bi bil, da ne pišeš vsako leto znova seznama in vedno začneš s praznim listom papirja, ampak da imaš neko mesto, kjer imaš shranjen seznam, do katerega prideš hitro, ko ga potrebuješ in ga lahko vsako leto preoblikuješ in dopolnjuješ.
3. Pregled email sporočil
Sistem lahko imaš tudi za to, na kakšen način pregledaš vse emaile, da zraven ne doživljaš občutka preobremenjenosti in tesnobe; da se zaradi načina skoraj avtomatiziranega delovanja izogneš občutku, da vsega ne moreš shendlat, ker je tega tako zelo veliko.
4. Seznam za trgovino
Lahko imaš ustvarjen sistem, ki ti pomaga pri nakupovanju. Sistem ti lahko služi ali temu, da boš v trgovini kar najhitreje nakupila vse potrebno, ali temu, da imaš seznam vedno pri roki, ali oboje, ali pa kaj tretjega, kar je tebi pomembno in ti služi na način, da ti zadeve olajša.
Če povzamem…
Pri sistemih gre za vsak vnaprej premišljen način delovanja, ki si ga postaviš za stvari, za katere verjameš, da jih boš nato speljala lažje / hitreje / enostavneje.
Kdaj in kako ustvariš sisteme za večjo osebno učinkovitost?
Ko opaziš, da nekje zgubljaš preveč časa, da ti nekaj spije preveč mentalne energije vedno znova, ko začutiš, da bi nekaj lahko naredila bolje, če bi bila tvoje sosledje dejanj določeni vnaprej.
Takrat verbaliziraš, kaj je tvoj največji izziv, za katerega želiš, da ga tvoj sistem rešuje.
Potem razmisliš s kakšnim delovanjem bi to lahko dosegla, si zapišeš vedenja in nato na tak način zavestno delovat, vedno enako, vsaj deset ponovitev. Nato oceniš,a te takšno delovanje podpira ali ne. Če ti sistematizirano delovanje prihrani ali čas ali energijo, če ti pomaga držat fokus, ali pa z njim zmanjšaš stres, je sistem učinkovit.
Ali potem tekom dneva delujem kot roboti?
Tu ni govora o tem, da bi ti delovala na avtomatizmih in bili kot roboti. Sploh ne. Ti želiš uvesti specifične načine delovanja zato, da ne izgubljaš tvoje mentalne energije, ki jo lahko bolje uporabiš drugje; pri reševanju izzivov, pri ustvarjanju in kreativi.
Kaj ne bi bila škoda, da bi recimo zgubljala čas s tem, da partnerju pišeš v sms vse, kar mora kupit v trgovini, pa vmes še pregledovala vse kuhinjske omare in predale, ker je ravno skočil v trgovino? Kaj ni boljše, da si ustvariš sistem, ki omogoča da:
- bo spisek za trgovino v vsakem trenutku ažuren in
- dostopen tako tebi kot partnerju v vsakem trenutku, kjerkoli in kadarkoli?
Kdaj sistemi ne delujejo?
Ti lahko imaš skreirane najboljše sisteme, a če ti ne boš naredila tistega osnovnega imputa (npr, da nekaj dodaš na seznam, ko ugotoviš, da tega ni), ali če svojim sistemom ne zaupaš in jih ne uporabljaš, potem ni pomembno, ali jih imaš postavljene in ali so dobri ali ne.
Vabljena, da v komentarjih podeliš svoje sisteme! Lahko tudi tiste, ki so nastali spontano, pa prej o njih nikoli nisi razmišljala na tak način.