Se tvoja glava težko umiri preden greš spat? 

Ti misli delujejo sto na uro, imaš ravno takrat polno idej, si v napetem pričakovanju naslednjega dne, si malo nemirna? In čeprav si zelo utrujena, ti tisoč misli ne pusti, da bi zaspala? 

Danes s tabo delim 2 ideji, kako si lahko pomagaš. 

Svoje ideje spravi ven iz možganov

Naši možgani nam radi ravno takrat, ko se telo sprosti in bi želelo utoniti v spanec, servirajo stvari, ki jih lahko jutri naredimo pri tem ali onem projektu, nas spomnijo na datume, ki so pomembni, ali pa z nami delijo ideje, kako bi lahko pristopili k izzivom, ki smo jih reševali tekom dne oziroma nas čakajo jutri.

Ena izmed možnosti je, da poskrbiš, da vse te zadeve spraviš iz svoje glave. Možgani bodo pomirjeni in ti boš lažje zaspala. Preizkusiš lahko različne načine, od kulija in papirja, beležke v telefonu, da svoje misli kar posnameš…

Je pa tukaj pomembno, da se opazuješ in se naučiš prepoznavati vzorce, kdaj je to početje smiselno in kdaj zgolj podaljšuješ fazo pred spanjem namesto da bi zaspala.

Osredotoči se na telo – vaja globoke mišične relaksacije

Če ti ta metoda ne pomaga oziroma želiš preizkusiti še kaj drugega, pa se lahko osredotočiš na svoje telo. 

Vaja, ki je odlična, če se šele spoznavaš in učiš stika s telesom, je globoka mišična relaksacija. Vodeno vajo globoke mišične relaksacije sem pripravila v sklopu projekta TAPOS, ki jo je izvajala Zveza tabornikov Slovenije in jo najdeš tukaj

Vajo pred samim spanjem boš verjetno najlažje izvedla s telefonom in slušalkami, v udobnem položaju leže. Lahko pa jo izvajaš tudi v sede in kadar koli tekom dneva, če potrebuješ ali umiritev misli ali pa pripravo na daljše časovno obdobje, kjer želiš stanje globokega fokusa.

Če si mamica, vzgojiteljica ali učiteljica, teta, babica oziroma si na kakršen koli način v stiku z otroki in tudi njim želiš približati stik z lastnim telesom in na preprost način predstaviti globoko miselno relaksacijo, v tem primeru pokukaj v knjigo Dihaj kot medved.

V knjigi najdeš veliko najrazličnejših vaj, ki otrokom približajo sproščanje in uravnavanje vedenja po intenzivnih (neprijetnih) čustvih in so predstavljene v obliki zanimivih zgodbic. V knjigi najdeš tudi zgodbo o surikati, s katero lahko z otrokom narediš prve korake h globoki mišični relaksaciji. 

V situacijah si lahko pomagaš z mislijo, telesom ali vedenjem

K vsaki situaciji lahko pristopiš na tri različne načine. Vsi trije so med sabo povezani in delujejo drug na drugega. Ko spremeniš enega, ima ta vpliv tudi na druga dva. 

Trije pristopi k situaciji predstavljajo naše:

  • misli,
  • telo in 
  • vedenje.

V situacijo lahko najprej vstopimo ali z mislijo, ali vedenjem, ali s telesom. Vsi trije načini so drug od drugega odvisni; ob spremembi enega to vedno vpliva tudi na druga dva. 

V današnjem času izredno veliko časa preživimo v naših glavah. O zadevah razmišljamo, gradimo scenarije, o njih premišljujemo, kakšen vpliv imajo na nas, na druge; kako bi bilo, če bi… Drug pristop, ki se ga pogostokrat poslužimo, je akcija, torej neko vedenje, na naše telo pa velikokrat pozabimo.

V primeru, ko pred spanjem težko umiriš misli, oziroma, ko se od njih težko distanciraš in ob enem ne veš, kako bi si lahko pomagala z vedenjem, si lahko pomagaš s tem, da gremo v telo, v občutja v telesu. 

V kolikor znaš zavestno preklapljati med vsemi tremi možnimi pristopi – torej misli, telo, vedenje – ima to izredno velik vpliv tvojo osebno učinkovitost. 

Samo pomisli na omenjen primer: ne moreš zaspati, ker je v tvoji glavi preveč misli. V kolikor ne znaš zavestno uporabiti ali telesa ali akcije, bo tvoja glava še dolgo časa mlela, ti pa boš prikrajšana spanca. Naslednji dan se bo to vsekakor poznalo tako pri tvoji storilnosti kot pri tvoji zmožnosti sprejemanja odločitev. V kolikor pa si zmožna k situaciji pristopit z vedenjem ali telesom, pa lahko preizkusiš različne strategije, ki te lahko hitreje pripeljejo do želenega spanca.

Če k situaciji pristopiš z vidika vedenja, lahko npr. narediš nekaj enostavnih razteznih vaj, greš spit kozarec vode in poskrbiš za topel tuš… Če k situaciji pristopiš z vidika telesa, lahko narediš sken telesa, globoko mišično relaksacijo, se osredotočiš na dihanje. 

Stik s telesom in tvoja osebna učinkovitost

S tem, ko vadiš stik s telesom, pa to neposredno vpliva na povečanje tvoje osebne učinkovitosti, saj s tem: 

  • vadiš tehnike sproščanja;
  • s tem, ko se ves čas vračaš k telesu, krepiš svojo osredotočenost, 
  • učiš se zavestno distancirati od distrakcij.

Similar Posts