Preprosto orodje, ki ti lahko pomaga pri tvoji večji učinkovitosti, produktivnosti in kreativnosti, je Orodje 3P. S pomočjo njega lahko enostavno in hitro preveriš, kaj v trenutku, ko se pri delu zatakneš in kljub vloženemu času nikamor ne napreduješ, najbolj potrebuješ.
Ime orodja 3P predstavlja tri različne besede in sicer
- Postelja
- Prha
- Premikanje
Kako lahko s temi besedami preveriš, kaj potrebuješ in kaj te besede pomenijo?
Postelja – Potrebuješ počitek
Beseda Postelja predstavlja asociacijo na počitek. Ko pri delu ne napreduješ, preveri, ali mogoče potrebuješ počitek. Ne pozabi, da počitek ne predstavlja samo spanja, poznamo kar 7 različnih vrst počitka in pri delu boš najbolj učinkovita, kadar boš redno skrbela za vsakega izmed njih.
S počitkom namreč resetiraš svoje možgane in jim tako omogočiš čas, da zadeve v miru predelajo: popredalčkajo, obnovijo, naredijo nove povezave med sinapsami. Rek, da moraš zadevo včasih samo prespati, ni iz trte zvit. 😉 Možgani namreč s tem, ko lahko zadeve uredijo, povežejo in umestijo v širši kontekst, postanejo kreativnejši in veliko dovzetnejši za ideje in možne rešitve. Dovolj počitka ti bo torej omogočilo to, da boš produktivna, učinkovita in kreativna. Nikar ne podcenjuj počitka in poskrbi zase.
Prha – Potrebuješ sprostitev
Kadar se pri delu zatakneš, pri nalogi ali problemu, izzivu, kadar imaš prepolno glavo kljub temu, da nisi utrujena, pogostokrat potrebuješ sprostitev. Nanjo asociira beseda Prha, saj je po navadi to prostor, kjer se res sprostimo in smo prisotni v trenutku. Poišči načine sprostitve, ki ti zares omogočajo sprostitev in ne zgolj odmik od izziva ali naloge.
Nekatere sprosti topel tuš, druge tek, tretji si odprejo pivo ali prižgejo TV, nekatere sprosti pogovor s partnerjem ali prijateljem. Odlično je, da zase najdeš nekaj različnih načinov sprostitve. Tako boš dobro opremljena in boš lahko v vsaki situaciji iz tvoje košarice različnih načinov sprostitve izbrala tisto, ki je v danem trenutku sploh mogoča in ti ob tem tudi ustreza.
Premikanje – Potrebuješ spremembo gibanja
Ko delamo, pa naj gre za globok fokus ali brainstorming, preverjanje e-sporočil ali sestanek, smo navadno v eni in isti pozi daljše časovno obdobje. Kadar si zasedena ali zakrčena, tvoji možgani ne bodo delovali enako učinkovito, kot če poskrbiš za (vmesno) gibanje.
Tako kot poudarjamo pri otrocih, da je gibanje ključno za zdrav razvoj, velja enako tudi za nas, za našo učinkovitost, dobro počutje, kreativnost.
V zadnjih desetletjih se je zelo spremenil način dela; veliko več sedimo kot včasih, fizičnega dela je manj, veliko manj je hoje, več gledanja v zaslone računalnikov in telefonov in manj v naravo in okolico.
Če se pri delu zatakneš, je mogoče razlog ta, da že dolgo nisi spremenila svojega položaja in rabiš zgolj pretegnit svoje telo. Odpravi se na kratek sprehod brez telefona (po stanovanju ali okoli bloka) ali naredi nekaj osnovnih in preprostih gibalnih vaj (ki so lahko popolnoma primerne tudi za službeno okolje) in poskrbi za cirkulacijo po telesu. Zelo verjetno se boš po tem počutila bolj sveže, sproščeno in z lažjo glavo ter boš lahko učinkovito nadaljevala z delom.
Ko boš torej naslednjič začutila, da se kljub trudu pri zadani nalogi nikamor ne premakneš in se ne čutiš produktivne ali učinkovite, preveri pri sebi, kaj potrebuješ: počitek, sprostitev ali spremembo položaja?